1. Viktigt meddelande: Vattnet tillbaka i Nissafors
  2. Viktigt meddelande: Vattnet tillbaka i Marås
Gnosjö kommun logotype

Lennart Hjulfors mottog diplom och blommor för sin insats som ungdomsledare från Kristine Hästmark.

Ungdomsledare prisades med stipendium

Senast uppdaterad 27 maj 2024

Ungdomsledarstipendium har delats ut i veckan till Lennart Hjulfors, Gnosjö karateförening Mushindokai och till Göran Hammarsand, Equmeniakyrkan i Åsenhöga. De båda prisas för deras fina arbete med våra ungdomar.

Göran Hammarsand prisades med ungdomsledarstipendiet för sin insats som tonårsledare i Equmeniakyrkan i Åsenhöga 20 år och Lennart Hjulfors för sitt fantastiska jobb med karateföreningens ungdomar. Kristine Hästmark, kommunalråd, delade ut diplomen och överräckte blommor.

Motivering för Lennart Hjulfors

Lennart är outtröttligt positiv och glad och gör ett fantastiskt jobb med föreningens barn och ungdomar – busar med dom, men balanserar disciplin, skötsamhet och kamratskap på ett mycket bra sätt.

En äldre man håller fram ett diplom.

Göran Hammarsand är en uppskattad tonårsledare sen 20 år i Åsenhöga.

Motivering för Göran Hammarsand

Göran har varit tonårsledare i 20 år. Han är en klippa för alla åldrar och brinner för ungdomarna och ger dem av sin tid. Han dansar med dem, hänger med dem på kvällar, nätter och helger och deltar på läger med dem. Han är otroligt omtänksam. Han ser människorna, och bryr sig om dem.