Gnosjö kommun

Energibesparing med LED-lampor i julbelysningen

Ann Lindahl på kommunkansliet har precis skruvat dit den sista lampan i adventsljusstaken. Lamporna är skänkta till kommunen av Konstsmide. Med tanke på LED-lampornas livslängd kommer det dröja länge tills lamporna ska bytas ut nästa gång.
Nu lyser julbelysningen i alla kommunens fastigheter. Nytt för i år är att alla lampor är utbytta till så kallade LED-lampor. Det är Konstsmide som har sponsrat kommunen med ca 5 000 lampor.
- Lamporna fungerar precis som vanliga glödlampor, men de förbrukar mindre energi och har tio gånger så lång livslängd som en glödlampa, säger Lennart Hermansson, teknisk chef.
- Energibesparingen för kommunen under den dryga månad som adventsljusstakarna är tända blir ca 15000 kr.